Zabawy badawcze z lodem

W zabawach badawczych dzieci mają możliwość zaspokoić swoją ciekawość świata, zbadać interesujące je zjawiska i przedmioty. W tym dniu kostki lodu stały się przedmiotem naszych zabaw badawczych. Każde dziecko otrzymało kostkę lodu i woreczek. Po chwili obserwacji dzieci opisywały, co czują, następnie ogrzewały lód dłońmi i mówiły, co się dzieje z lodem. Przedszkolaki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, wnioskowały. Następnie przeprowadziliśmy doświadczenie „Chmurka w butelce”. Do plastikowej butelki nalaliśmy gorącej wody, a w jej otworze umieściliśmy kostkę lodu. Dzieci obserwowały jak para wodna pod wpływem zimna gwałtownie się ochłodziła i skropliła, a lód zmniejszał się i topił. Przedszkolaki poprzez zabawę nieświadomie poznały trzy stany wody – ciekły, stały i gazowy. To była zabawa na 5!