„Ważymy i mierzymy”

Ważenie podobnie jak pomiar długości jest potrzebną umiejętnością życiową. Realizacja tego zagadnienia wiąże się z organizowaniem zabaw i zajęć, w których dzieci mogą samodzielnie manipulować przedmiotami, porównywać je i oceniać ich ciężar, długość. Zabawy z wagą pozwolą porównać ciężar przedmiotów i określić, co jest cięższe, lżejsze lub waży tyle samo. Można też dokonywać porównania ciężaru więcej niż dwóch przedmiotów. Dzieci porównując je między sobie mogą je szeregować do najcięższego do najlżejszego i odwrotnie. Dużo frajdy sprawiło przedszkolakom mierzenie samych siebie, a następnie ustawianie się według wyznaczonej kolejności-od najniższego, do najwyższego i odwrotnie. Poznaliśmy działanie wagi szalkowej, domowej, zgadywaliśmy – co jest lekkie, a co ciężkie.