Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek

W dniu 28.01.2022 r. obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek. Aktywności dzieci skierowane były na rozwiązywanie zagadek, labiryntów oraz układanie różnego typu puzzli. Dzieci rozwijały umiejętność logicznego myślenia, współpracy w zespole, skupiania uwagi na rozwiązywanym zadaniu oraz jego dokładnym wykonaniu. Przedszkolaki wykazały się doskonałą spostrzegawczością, a z rozwiązywania kolejnych zadań czerpały radość, którą dzieliły się z całą grupą.
Układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne.
Czego uczy układnie puzzli? Choćby wytrwałości w dążeniu do celu i koncentracji na zadaniu, bo jeśli się chce zobaczyć, co wyjdzie po złożeniu wszystkich kawałków (a kto by nie chciał?), nie ma rady: trzeba się do tego przyłożyć. Zabawa puzzlami od małego sprawia, że dziecko rozwija tak zwaną zdolność analizy i syntezy wzrokowej, czyli rozkładania całości na poszczególne elementy i ponownego składania ich w całość. Ponadto stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i rozwija manualnie. Układanie puzzli daje dziecku poczucie, że coś tworzy, ponieważ z rozsypanych elementów, które osobno nic nie przedstawiają, powstaje nagle spójny obraz.