Dzień Książki i wycieczka do księgarni

4 kwietnia obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który przypada co roku dnia 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W tym dniu dzieci poznały najsłynniejsze baśnie Andersena. Przyporządkowywały ilustracje do tytułów bajek, opowiadały ulubione bajki baśniopisarza. Rysowały ilustracje do wysłuchanych bajki.

W tym dniu postanowiliśmy zaprosić do naszej grupy rodziców, pracowników przedszkola do czytania bajek dzieciom. Dziękujemy za współpracę Pani Paulinie – mamie Julii, Pani Patrycji – mamie Michała, Pani Alicji – mamie Jana oraz zawsze mile widzianej i chętnej do współpracy – Pani Ani.

Następnie udaliśmy się na wycieczkę do księgarni, aby kupić książeczkę, która wzbogaciła nasz kącik książek w sali. Po przybyciu do przedszkola Hania i Daniel przeczytali kolegom i koleżanką z grupy zakupioną książeczkę.

Czytanie ma wiele zalet:

• Rozwija w dziecku empatię.
  • Zapobiega uzależnieniom od mediów.
  • Rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania dziecka.
  • Poprawia koncentrację.
  • Buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.
  • Zaspokaja potrzeby emocjonalne.
  • Wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości.
  • Uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu
  • Przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania.
  • Uczy myślenia.
  • Rozwija wyobraźnię.
  • Ćwiczy pamięć.
  • Wzbogaca wiedzę ogólną.
  • Ułatwia naukę,
  • Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną.
  • Pomaga w rozwiązywaniu problemów.
  • Jest zdrową ucieczką od nudy.
  • Jest profilaktyką działań aspołecznych.
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Zatem czytajmy dzieciom książeczki i włączajmy ich do wspólnego czytania.