Projekt edukacyjny „KSIĄŻKA”

Na początku projektu „Książka” grupa VI wspólnie zastanawiała się czego chciałaby dowiedzieć się o książce oraz spisała rzeczy, które o książce już wie. Podczas trwania projektu staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania poprzez różne aktywności. Na początku odbyliśmy wirtualne wycieczki do biblioteki, drukarni i księgarni. Dowiedzieliśmy się jak należy szanować książki, co to jest okładka, strona, kartka, grzbiet książki oraz zakładka. Wykonywaliśmy także własne zakładki do książek. Stworzyliśmy własną biblioteczkę przedszkolną z której zbiorów mogą korzystać dzieci. Dowiedzieliśmy się także na czym polega praca bibliotekarza, księgarza, drukarza oraz pisarza. Dowiedzieliśmy się co to jest książka elektroniczna oraz jak z niej korzystać. Dzieci poznały różne rodzaje książek, ich budowę, różnice między książką a audiobookiem; zapoznały się z nowymi terminami dotyczącymi tematyki książek i czytelnictwa, np.: tytuł, spis treści, pisarz, poeta; miały możliwość przedstawienia treści bajki w formie teatrzyku z wykorzystaniem pacynek. Dzieci dowiedziały się też skąd się bierze papier oraz poznały zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki. Poprzez działalność plastyczną stały się autorami własnej książeczki z ilustracjami do poznanych utworów. Zakończenie projektu odbyło się w formie quizu, zagadek słowno-obrazkowych ”To już wiemy!” oraz przedstawienie prezentacji multimedialnej z przebiegu projektu. Realizacja projektu edukacyjnego „Książka” w grupie przedszkolnej miała być przede wszystkim zachętą, by dzieci chętniej i częściej sięgały po książki. Mamy nadzieję, że teraz książka stanie się ich wiernym przyjacielem.

 

Dzień Kota

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W środę, 17 lutego dzieci z grupy III obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy piosence „Kot się myje”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, opowiadały o swoich kotkach, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc, zwijając się w kłębuszek.
Dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie opasek na głowę, rozwiązywanie zadań i wyklejanie kotków plasteliną. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.

Zabawy badawcze z lodem

W zabawach badawczych dzieci mają możliwość zaspokoić swoją ciekawość świata, zbadać interesujące je zjawiska i przedmioty. W tym dniu kostki lodu stały się przedmiotem naszych zabaw badawczych. Każde dziecko otrzymało kostkę lodu i woreczek. Po chwili obserwacji dzieci opisywały, co czują, następnie ogrzewały lód dłońmi i mówiły, co się dzieje z lodem. Przedszkolaki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, wnioskowały. Następnie przeprowadziliśmy doświadczenie „Chmurka w butelce”. Do plastikowej butelki nalaliśmy gorącej wody, a w jej otworze umieściliśmy kostkę lodu. Dzieci obserwowały jak para wodna pod wpływem zimna gwałtownie się ochłodziła i skropliła, a lód zmniejszał się i topił. Przedszkolaki poprzez zabawę nieświadomie poznały trzy stany wody – ciekły, stały i gazowy. To była zabawa na 5!

Soki

W lutym w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Zdrowie” przedszkolaki miały okazję wcielić się w rolę kucharzy. Z zaangażowaniem przygotowywali smaczne i zdrowe przekąski owocowo – warzywne. Na talerzach znajdywały się własnoręcznie zrobione koreczki, które w błyskawicznym tempie z nich zniknęły. Następnie przyszedł czas na przygotowanie soku owocowo – warzywnego, który wszystkim bardzo smakował. Dzieci wiedzą jak ważne dla naszego zdrowia jest jedzenie owoców i warzyw, szczególnie zimową porą. Była to dla nich wspaniała zabawa. Zachęcamy rodziców do podejmowania działań promujących zdrowe odżywianie również w domu.

Tłusty czwartek w przedszkolu

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 11 lutego. Dzieci poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem, oglądały film edukacyjny. Odbyły się zabawy muzyczno –ruchowe, taneczne oraz zabawy plastyczne. Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się  bez ich degustacji w naszej grupie. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Dzień ten był okazją do świetnej zabawy, ale także do poznania i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Tłusty Czwartek

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 11 lutego. Najważniejszym akcentem tego dnia są oczywiście pączki. Dzieci słuchały wierszy o pączkach, wykonały kolorowe prace plastyczne, po czym odbyła się degustacja. Wszyscy z apetytem zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Spotkanie z panią intendentką

11 lutego naszą grupę w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Zdrowie” odwiedziła p. Intendentka. Pani Natalia opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca, jaki wpływ na nasze zdrowie mają różnorodne produkty spożywcze. Przedszkolaki odpowiadały na pytania: ,,Co lubią jeść w przedszkolu?”, ,,Jak prawidłowo trzeba się odżywiać?” Nasz Gość przygotował dla dzieci zagadki słowne, na które znakomicie odpowiadały. Na zakończenie spotkania wszyscy ochoczo przystąpili do degustacji zdrowej przekąski – jabłka, którą przygotowała p. Natalia. Bardzo dziękujemy za miłe i wartościowe spotkanie.

Tłusty czwartek

Jak co roku tak i tego dnia w naszym przedszkolu nie zapomniano o tłustym czwartku. Dzieci słuchały wierszy o pączkach, wykonały prace plastyczne, oglądały także bajki. Jednak najfajniejsza była degustacja – jak widać na załączonych zdjęciach.

Tłusty Czwartek w naszej grupie

11 lutego świętowaliśmy Tłusty Czwartek. W tłusty czwartek nie liczymy kalorii. Najpierw na zajęciach przedszkolaki rozmawiały jak powinno uczcić się ten dzień. Obowiązkowo trzeba zjeść pączka, by mieć szczęście. Panie wytłumaczyły przedszkolakom jak się je przyrządza.  Dzieci z uśmiechem zajadały się mięciutkimi pączusiami.

Tłusty czwartek

„Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!
Dziś w przedszkolu pączków góra:
Małe pączki, duże pączki,
Dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy…
Cóż za święto, czy ktoś wie?
Tłusty czwartek ! Cieszmy się !”

W tym roku w naszej grupie ten dzień obchodzony był na wesoło i bardzo słodko. Dzieci obejrzały krótką historię powstawania pączka. Następnie odbyła się słodka uczta, której bohaterem był – pączek. Dzieci wykonały także smakowicie wyglądające prace plastyczne. Dzisiejszy dzień był doskonałą okazją do rozbudzania zainteresowań polskimi tradycjami oraz wspaniałej zabawy.