Dzień Babci i Dziadka

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.

Ponieważ w tym roku dziadkowie nie mogą liczyć na zorganizowany w przedszkolu występ z tej okazji, przedszkolaki postanowiły nagrać swój występ i przesłać swoim dziadkom. Mają nadzieję, że Babciom i Dziadkom spodoba się niespodzianka w postaci wiersza, piosenki oraz własnoręcznie przygotowanych upominków i laurek. Przedszkolaki w ten sposób pragną podziękować za: zabawy, słodycze i dobre rady. Wnuczki i wnukowie życzą STO LAT.

Zimowe szaleństwo

Miesiąc styczeń obfitował w pogodę sprzyjającą zabawą na śniegu. Przedszkolaki ochoczo korzystały z uroków tegorocznej zimy. Miały okazję pozjeżdżać na sankach, budować zamki ze śniegu. Radość na twarzach dzieci była bezcenna.

Dokarmiamy ptaki

Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków i należy im pomagać. Dlatego dzieci z naszej grupy rozpoczęły akcję dokarmiania skrzydlatych przyjaciół. Pokarm dla ptaków zawieszali na drzewach w parku.  Przeprowadzona akcja poprzedzona została zajęciami dotyczącymi pomocy ptakom podczas zimy. 

 

Doświadczenia

Miesiąc styczeń obfitował nam w doświadczenia. Przedszkolaki z zaangażowaniem wcielały się w rolę naukowców. Z niecierpliwością oczekiwały efektów pracy, ale na niektóre musiały troszeczkę poczekać. W tym miesiącu były eksperymenty z wodą, śniegiem i lodem. Dzieci szukały i znalazły odpowiedzi na nurtujące je pytania: ,,Jak wygląda śnieg?”, ,,Czy śnieg jest biały?”, Czy jest czysty”, ,,Czy oliwa zawsze na wierzch wypływa?” oraz ,,Co można wyhodować w szklance?” Wszystkie pytania doczekały się odpowiedzi. Największe wrażenie na przedszkolakach sprawiła hodowla kryształków soli, którą codziennie obserwowali nie mogąc doczekać się efektu końcowego.

Zabawy na śniegu

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, chętnie lepiąc bałwana, rzucając śnieżkami do siebie, a także „atakując” kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). 

Pani Zima postanowiła nas odwiedzić i sprawiła nam wielką radość.

Zima w tym roku skąpi nam śniegu i dlatego okazji do zabaw na białym puchu jest niewiele. Przedszkolaki wykorzystują każdą okazję do skorzystania z zimowych atrakcji, bo jakże to siedzieć w sali, gdy ubielony ogród przedszkolny jest wymarzonym miejscem  zawodów  w rzucaniu śnieżkami do celu, w poruszaniu się po śladach, w tropieniu itp. Gdy z nieba obficiej sypnie śniegiem, to i bałwana można ulepić.

Wspólne kolędowanie

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia dzieci z naszej grupy odświętnie ubrane, najpiękniej jak potrafiły przedstawiły swój świąteczny repertuar. Wspólne kolędowanie przybliżyło dzieciom jeden ze świątecznych zwyczajów. Przedszkolaki zasiadły do uroczyście nakrytego stołu, a słuchając kolęd i pastorałek,  spożywały wigilijny obiad. Z pewnością zapach czerwonego barszczu i pierniczków wprowadziły dzieci w świąteczny  nastrój!

 

Świąteczne kartki bożonarodzeniowe

Jednym ze świątecznych zwyczajów, niestety już powoli zapominanym, jest wysyłanie kartek z życzeniami. Dzieci z naszej grupy podtrzymując tę piękną tradycję najlepiej jak potrafiły wykonały świąteczne kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Niektóre z nich w ramach akcji „Kartka dla Medyka” trafiły do pracowników Pogotowia Ratunkowego w Lwówku Śl., Gryfowa , Lubania oraz Jeleniej Góry wraz z wyrazami uznania, szacunku i podziękowania za trud włożony w wykonywaną pracę. Oczywiście świąteczne życzenia otrzymali także rodzice naszych przedszkolaków!

Projekt edukacyjny Choinka

W grudniu realizowaliśmy projekt edukacyjny pod hasłem CHOINKA. Dzięki działaniom podejmowanym w trakcie realizacji projektu, dzieci dowiedziały się jakie są rodzaje drzew iglastych oraz dlaczego je ubieramy i nazywamy choinką. Obejrzały film edukacyjny oraz wysłuchały opowiadania „Historia choinki świątecznej”. Porównywały wygląd świątecznego drzewka dawniej a dziś. Dzieci przyglądały się z bliska gałązkom drzew iglastych oraz szyszkom przy pomocy mikroskopu cyfrowego i lupy. Ponadto przedszkolaki wykonały szereg prac plastycznych, uczyły się wierszy i piosenek o choince. Na koniec przygotowaliśmy stroiki świąteczne z użyciem gałązek świerku, szyszek oraz innego materiału przyrodniczego i plastycznego. Zajęcia realizowane w czasie projektu wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci, poszerzyły ich wiedzę oraz umiejętności, a także rozbudziły jeszcze większą radość z oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Dziś są moje urodziny

Samych uśmiechów, przyjaciół stu,
Tysiąca przygód, bajecznych snów,
Worka prezentów, uciech bez liku,
Słonecznych dni, lodów na patyku
I mnóstwa, mnóstwa radości życzą Dzieci i Panie z Grupy IV!

W naszej grupie każdy przedszkolak w dniu swoich urodzin czuje się wyjątkowo. Z tej okazji zakłada na głowę koronę i częstuje cukierkami wszystkie dzieci, które wraz z Paniami śpiewają im 100 lat i składają serdeczne życzenia. We wrześniu obchodziliśmy urodziny Bastiana, w październiku – Piotrka, Gabrysia oraz Filipa, w listopadzie Tymka, a w grudniu – Wojtka . Chłopcom życzymy spełnienia wszystkich marzeń!

Spotkanie z pielęgniarką

Dzieci z naszej grupy codziennie poszerzają i utrwalają swoje umiejętności, np. w zakresie  higieny osobistej. Profesjonalny instruktaż naszej pani pielęgniarki Zdzisławy Bukowskiej z wykorzystaniem modelu zębów pomoże udoskonalić technikę ich mycia. Przedszkolaki bowiem wiedzą, żeby mieć zdrowy i lśniący uśmiech, należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie!