Projekt edukacyjny „KSIĄŻKA”

Na początku projektu „Książka” grupa VI wspólnie zastanawiała się czego chciałaby dowiedzieć się o książce oraz spisała rzeczy, które o książce już wie. Podczas trwania projektu staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania poprzez różne aktywności. Na początku odbyliśmy wirtualne wycieczki do biblioteki, drukarni i księgarni. Dowiedzieliśmy się jak należy szanować książki, co to jest okładka, strona, kartka, grzbiet książki oraz zakładka. Wykonywaliśmy także własne zakładki do książek. Stworzyliśmy własną biblioteczkę przedszkolną z której zbiorów mogą korzystać dzieci. Dowiedzieliśmy się także na czym polega praca bibliotekarza, księgarza, drukarza oraz pisarza. Dowiedzieliśmy się co to jest książka elektroniczna oraz jak z niej korzystać. Dzieci poznały różne rodzaje książek, ich budowę, różnice między książką a audiobookiem; zapoznały się z nowymi terminami dotyczącymi tematyki książek i czytelnictwa, np.: tytuł, spis treści, pisarz, poeta; miały możliwość przedstawienia treści bajki w formie teatrzyku z wykorzystaniem pacynek. Dzieci dowiedziały się też skąd się bierze papier oraz poznały zawody ludzi pracujących nad powstaniem książki. Poprzez działalność plastyczną stały się autorami własnej książeczki z ilustracjami do poznanych utworów. Zakończenie projektu odbyło się w formie quizu, zagadek słowno-obrazkowych ”To już wiemy!” oraz przedstawienie prezentacji multimedialnej z przebiegu projektu. Realizacja projektu edukacyjnego „Książka” w grupie przedszkolnej miała być przede wszystkim zachętą, by dzieci chętniej i częściej sięgały po książki. Mamy nadzieję, że teraz książka stanie się ich wiernym przyjacielem.